5 najlepszych dalmierzy laserowych – ranking TechTest

Przyszedł czas na najlepsze dalmierze laserowe. Dzięki nim możemy zmierzyć duże odległości bez konieczności biegania z taśmą, a opcje takie jak mierzenie objętości oszczędzi nam dodatkowych obliczeń (i wyeliminuje ewentualne błędy). Na rynku znajdziemy szeroką gamę rozwiązań, a poniższa klasyfikacja ma na celu jedynie wskazanie tych, które najlepiej spełnią swoje zadanie. Zaczynajmy!

 

1. Fanger LaserPoint Pro 100m

Obecny koszt urządzenia możesz sprawdzić tutaj. 

Zaczynamy od propozycji firmy Fanger, która specjalizuje się w urządzeniach pomiarowych. Czym wyróżnia się to urządzenie? Przede wszystkim zasięgiem. Jeśli chcemy znaleźć urządzenie z możliwością mierzenia do 100 metrów, możemy natknąć się na dalmierze takie jak Bosch GLM 100C (na miejscu 4), których ceny przekraczają 1000 zł – czyli kilka razy drożej.

Podświetlany ekran i klasa wodoodporności IP54 w połączeniu z gumowym uchwytem pozwolą na komfortowe użytkowanie w trudniejszych warunkach. Urządzenie posiada wszystkie standardowe funkcje dalmierzy takie jak pomiar odległości, pola powierzchni czy odległości, ale także takie, które możemy znaleźć jedynie w miernikach profesjonalnych: pomiar na żywo, obliczanie wzoru Pitagorasa (np. zmierzenie wysokości ściany stojąc u jej podnóża) czy zapisywanie ostatnich wykonanych pomiarów. Pomiary są bardzo dokładne (do 1 mm) i przede wszystkim powtarzalne.

Warto też zwrócić uwagę na możliwość przełączenia pomiędzy różnymi jednostkami pomiarowymi: dostępne są metry, cale i stopy. Ta funkcjonalność spisuje się nie tylko na wyjeździe zagranicznym, ale także podczas mierzenia obiektów wykonanych w innym standardzie.

Podsumowanie: świetne wykonanie, powtarzalne pomiary i najlepszy znany mi stosunek ceny do jakości uplasowały ten dalmierz na pierwszym miejscu w tym rankingu. Świetne wrażenie zrobił na mnie materiałowy futerał, który da się przypiąć do paska. Jeśli interesuje Cię ten dalmierz, zapraszam na moją recenzję dalmierza laserowego Fanger LaserPoint Pro 100m.

 

2. BOSCH GLM 50C

 

Obecny koszt urządzenia możesz sprawdzić tutaj. 

Wybranie urządzenia, które zajmie drugie miejsce w tym rankingu nie było proste. Miałem do czynienia z wieloma urządzeniami firmy BOSCH, i wiem, że cechują się one zarówno wysoką jakością jak i ceną. Dlaczego dalmierz, który może zmierzyć tylko 50 metrów zasłużył na drugie miejsce?

Po pierwsze oprócz klasycznych opcji, które powinien zawierać każdy dalmierz ma on możliwość połączenia się z telefonem za pomocą Bluetooth, co pozwala na zapisywanie większej ilości pomiarów. Jeśli chodzi o pozostałe funkcje, niewiele różni się on od dalmierza Fanger.

Zdecydowaną wadą jest mały zasięg, co nie oznacza, że urządzenie nie nadaje się do pracy. Jeśli nie potrzebujesz zasięgu powyżej 50 metrów, ten dalmierz z pewnością spełni Twoje oczekiwania.  Dokładność pomiarowa to około 1.5 mm, co zapewnia wyniki na których można polegać.

Cena? Niestety stosunkowo wysoka. W zależności od miejsca zakupu na BOSCH GLM50C wydamy około 500 zł. Jeśli potrzebujesz zapisywać dużą ilość pomiarów i jesteś pewny, że nie będziesz potrzebować większego zasięgu, powinieneś rozważyć ten model.

Podsumowanie: Czy warto? Jak zwykle, to zależy. Stosunek ceny do jakości w tym wypadku wciąż nie wypada źle. Co prawda urządzenie tej klasy z większym zasięgiem można kupić ponad 2 razy taniej (patrz Fanger LaserPoint Pro 100m), ale niektórzy wolą dopłacić za możliwość połączenia dalmierza ze smartfonem i nie ma w tym nic dziwnego.

 

3. DeWALT 50m

 

Obecny koszt urządzenia możesz sprawdzić tutaj. 

Firma DeWALT jest chyba znana każdemu miłośnikowi majsterkowania i budownictwa. Posiada ona w swojej ofercie także dalmierze laserowe, które bardzo dobrze spełniają swoje zadanie. Co oferuje DeWalt 50m i dlaczego pojawił się na trzecim miejscu tego zestawienia?

Zacznijmy od ceny. Tak jak w przypadku urządzenia BOSH, koszt dalmeirza DeWALT to około 500 zł. Nie posiada on jednak jak on funkcji połączenia Bluetooth ani opcji bardziej zaawansowanych niż w przypadku urządzenia Fanger. Zasięg pomiaru to tylko 50m. Za co więc płacisz?

Na szczęście nie tylko za markę. W odróżnieniu od pozostałych dalmierzy DeWALT posiada klasę szczelności IP65 (jest nie tylko pyłoodporny ale i pyłoszczelny, oraz bardziej odporny na wodę – ale nie wodoszczelny), oraz według producenta można bez konsekwencji upuścić go na beton z 2 metrów. Czy to dużo? I tak i nie. Jeśli pracujesz w warunkach nieekstremalnych (nie zamierasz wrzucać urządzenia do wody i często upuszczać go na beton), to nie jest to dobry wybór. Są jednak warunki pracy, które wymagają od urządzenia większej wytrzymałości.

Dużym minusem jest brak dołączonego do zestawu futerału. W zależności od sklepu koszt futerału to około 50 zł, co może nie wydaje się dużo, ale brak takiego dodatku w przypadku urządzenia za 500 zł pozostawia lekki niesmak.

Podsumowanie: Oprócz lekko zwiększonej wytrzymałości (urządzenie wciąż nie jest wodoszczelne) dalmierz nie wyróżnia się od innych urządzeń z tej listy. Jeśli pracujesz w ciężkich warunkach, rozważ jego zakup. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku jest coś za coś – za wytrzymałość płacisz mniejszym zasięgiem i wyższą ceną.

 

4. BOSCH GLM 100C

 

Obecny koszt urządzenia możesz sprawdzić tutaj. 

O tym modelu pisałem już wcześniej – jest to urządzenie wyjątkowo drogie, ale dobrze spełniające swoje zadanie. Jeśli chodzi o funkcje, nie różni się ono od znajdującego się na miejscu drugim GLM 50C. Ważną funkcją jest tutaj możliwość mierzenia do 100 metrów oraz podłączenia dalmierza do komputera – niestety za pomocą kabla a nie Bluetooth (to działa tylko z telefonami i tabletami).

Oprócz możliwości zapisywania pomiarów na telefonie, urządzenie ma też pamięć mieszczącą ostatnie 50 pomiarów – to trochę więcej niż 5 w DeWALT czy nawet 20 w Fanger. Dalmierz ten zawiera wbudowany akumulator, który można ładować za pomocą gniazda USB. Nie koniecznie jest to zaleta – w innych modelach dalmierzy wystarczy mieć przy sobie zapasowe baterie, dzięki czemu mamy pewność, że na placu budowy nie zostaniemy z wyładowanym narzędziem. GLM 100C musimy podłączyć do ładowania na co najmniej godzinę, co może być niedogodnością. Oczywiście można kupić dodatkowy akumulator, ale to dodatkowe koszty (które w przypadku tego modelu i tak są już wysokie).

Oprócz możliwości połączenia z telefonem lub tabletem dalmeirz laserowy BOSCH GLM100C nie wyróżnia się niczym specjalnym. Cena? Dość wysoka – ponad 1000 zł. 

Podsumowanie: uważam, że ten dalmierz jest przeceniany – stosunek ceny do oferowanych możliwości jest naprawdę słaby. Jeśli szukasz dalmeirza z możliwością połączenia z telefonem zainteresuj się modelem GLM50C – ma on dużo lepszy stosunek ceny do jakości.

 

5. Uni-T LM100D

Obecny koszt urządzenia możesz sprawdzić tutaj. 

Ostatnie miejsce w tym rankingu dalmierzy laserowych zajął dlamierz UNI-T LM100D. Jest to porpozycja urządzenia, które pozwala na zmierzenie odległości do 100 metrów. zawierająca także funkcje występujące w poprzednich modelach.

Parametry pomiarowe są bardzo podobne – urządzenie pamięta 20 ostatnich pomiarów i pozwala na zmierzenie pola powierzchni, objętości i odległości z użyciem wzoru Pitagorasa. Jest nieco mniej dokładne (2 mm) od reszty urządzeń, ale taka różnica nie powinna wpłynąć znacząco na ostateczny wynik.

Większym problemem jest tutaj cena, która wynosi około 400 zł – to znacząco więcej od urządzenia Fanger, przy zachowaniu podobnych funkcji i jakości wykonania. Z tego powodu ten – bardzo poprawny dalmierz, na którym jednak można polegać – znalazł się dopiero na piątym miejscu.

Podsumowanie: dalmierz UNI-T LM100D to dobre urządzenie, które spełni swoją rolę. Jeśli lubisz inne urządzenia od UNI-T, możesz go kupić – jego jedyną wadą jest wysoka cena (i ewentualnie mniejsza dokładność, ale czy te 0,5 mm zrobi aż taką różnicę?).

O rankingu

Ten ranking ma na celu wyłonienie pięciu najlepszych urządzeń – w tym wypadku dalmierzy laserowych – dostępnych obecnie na rynku. Jest to ocena subiektywna i możesz się z nią nie zgadzać. Chcesz, aby urządzenie Twojej firmy dołączyło do rankingu? Jeśli uważasz, że jest lepsze od któregoś z tych, które się w nim znajdują w relacji cena/jakość, skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy.

Szymon

Cześć!

Nazywam się Szymon, mam 27 lat i interesuje mnie technologia. Studiowałem mechatronikę, a na tym blogu dzielę się z Wami moim hobby - testami, opisami i rankingami urządzeń elektronicznych.

Za przeprowadzone testy nie przyjmuję wynagrodzenia, nawet w formie barterowej, więc nie zawsze mam możliwość przeprowadzenia testu urządzenia które zaproponujecie. Przepraszam za wszystkie błędy gramatyczne i merytoryczne i zapraszam do lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *