Poziomica elektroniczna – zwana także poziomicą cyfrową – to urządzenie, które pozwala na precyzyjne wyznaczenie poziomu i pionu z olbrzymią precyzją nieosiągalną dla klasycznej poziomicy analogowej. W dzisiejszym teście sprawdzę zapewnienia producenta poziomicy elektronicznej Fanger Levelit. Przygotowałem kilka testów, które pozwolą sprawdzić, czy wskazania urządzenia są dokładne i czytelne. Do roboty!
Otwieramy paczkę
Poziomica dotarła do mnie porządnie zapakowana w opakowanie foliowe, grubą warstwę folii bąbelkowej i bardzo dobrze dopasowany materiałowy futerał. W osobnej kopercie znalazłem paragon oraz polską instrukcję obsługi. W paczce były także 2 baterie AAA.
Jakość wykonania urządzenia po wyciągnięciu z futerału – bez zarzutu. Poziomica jest wykonana w większości z metalu, a gumowe przyciski są przyjemne w obsłudze. Oprócz dużego elektronicznego ekranu w poziomicy umieszczone są dwie libelle (libella to ten pojemniczek z wodą i bąbelkiem powietrza), co pozwala na awaryjne uzytkowanie nawet gdyby wyczerpały się baterie. Poziomica wygląda też przez to zdecydowanie lepiej.
Czego oczekiwałem po poziomicy elektronicznej?
I do czego właściwie jest ona potrzebna? Problemem standardowej poziomicy z analogową libellą jest jej stosunkowo niewielka dokładność. Jeśli chcemy sprawdzić, czy pion lub poziom został zachowany, musimy opierać się na naszych oczach i perspektywie, a te często bywają zawodne. W przypadku poziomicy elektronicznej wynik pomiaru możemy zobaczyć na dużym wyświetlaczu. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce. Najpierw spróbuję zmierzyć wypoziomowanie biurowej podłogi.
0.25 stopnia. Nie najlepiej, ale też nie najgorzej. Można powiedzieć – przeciętnie. Ważne też, że nasz wynik możemy sprawdzić na analogowej libelli, która także wyraziła zaniepokojenie wypoziomowaniem podłogi.
Kolejna reklamowana funkcja to możliwość obrócenia poziomicy o 180 stopni – ekran także powinien zmienić położenie. Sprawdźmy to, jednocześnie weryfikując poprzedni pomiar.
I to mi się podoba. Wynik jest ten sam, i tak samo łatwo można go odczytać. Fajna opcja, szczególnie jeśli mierzymy w miejscach trudno dostępnych.
Jeśli mówimy o trudno dostępnych miejscach…
warto zwrócić uwagę na sygnał dźwiękowy, który poziomica wyda po osiągnięciu pozycji 0 lub 90 stopni. Jeśli nie usłyszymy dźwięku, a nie jesteśmy w stanie odczytać wyniku, z pomocą przychodzi nam przycisk HOLD. Spróbuję wykorzystać tę funkcję do zmierzenia wypoziomowania rury odpływowej pod zlewem. Życzcie mi powodzenia.
No i działa. Rura jest nachylona pod kątem 14.3 stopnia. Czy to dobrze? Nie wiem, nie jestem hydraulikiem. Ważne, że udało mi się dokonać pomiaru nie wchodząc pod zlew z latarką i klasyczną poziomicą. Włożyłem urządzenie, przytrzymałem przycisk H i po chwili wygodnie odczytałem wynik. Jak widzicie, poziomica leży na ziemi, a wynik wciąż się wyświetla. Sprawdziłem jeszcze możliwość zapamiętania tego pomiaru – zapisałem go jako M1. Działa. Odczyt trwa dosłownie chwilkę, a ja nie muszę latać z kartką. Pomysłowe.
Magnetyczna listwa, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim
Trzymaliście kiedyś poziomicę nad głową, próbując jej nie upuścić? Ja też. Niektóre poziomice analogowe posiadają magnetyczne listwy, i na szczęście Fanger Levelit też jest w nią wyposażona. Można dzięki temu „przykleić” poziomicę do magnetycznego elementu i zapomnieć o trzymaniu jej w rękach. Jest to szczególnie przydatne podczas ustawiania metalowych elementów – jedna rzecz do kontrolowania mniej. Powtórzyłem eksperyment producenta i przykleiłem moją poziomicę do metalowej framugi drzwi. Wynik?
Równe 90.00 stopni. Jestem dumny, wreszcie mogę oprzeć się o prawdziwie równą framugę. Żarty żartami, ale odczytanie tego wyniku zajęło mi kilka sekund, bez ryzyka pomyłki. Fanger Levelit zyskuje u mnie dodatkowy punkt.
Co z tymi jednostkami?
No i zostały jednostki pomiarowe. To mój ulubiony temat, na który zawsze zwracałem, zwracam i będę zwracał uwagę. Dzięki możliwości zmiany jednostki pomiarowej możemy pracować w każdym standardzie. Owszem, jeśli pracujesz w systemie metrycznym, to pomiar w calach/stopę może Ci się wydawać bezużyteczny. W przypadku tej poziomicy jest jednak trochę inaczej – możesz sprawdzić nachylenie zarówno w stopniach, systemie imperialnym (wspomniane już cale na stopę), systemie metrycznym (milimetry na metr) oraz w uniwersalnych procentach.
Należy też wspomnieć, że przełączanie jednostek jest proste i szybkie, służy do tego przycisk MODE.
Płaszczyzna odniesienia
Nad sposobem na wykorzystanie tej funkcji zastanawiałem się dobre kilka minut. Założenie jest proste – możesz dzięki niej sprawdzić, jak bardzo odchylone są od siebie dwa elementy – możemy dzięki temu sprawdzic wypoziomowanie elementu, który musi być ułożony względem platformy na której się znajduje, a niekoniecznie względem poziomu ziemi. Przetestowałem i to – działa bez zarzutu.
Podusmowanie
Czy Fanger Levelit to dobry wybór? Mi się spodobała. Przede wszystkim nie jest olbrzymia – jej długość to 45 cm. Gdyby była to poziomica analogowa, prawodpodobnie wolałbym coś dłuższego. Nalezy jednak pamiętać, że z pomocą urządzenia elektronicznego można mierzyć miejsca trudno dostępne, gdzie z metrową poziomicą i tak się nie dostaniemy. Coś za coś – jak dla mnie duży plus.
Jakość wykonania: 5/5
Dostępne funkcje: 5/5
Użyteczność: dobra/bardzo dobra
Cena
No właśnie, dochodzimy do ceny. W przypadku Fanger Levelit obecna cena promocyjna 219 zł. Czy to dobra cena? Tak. Jeśli mówimy o poziomicach elektronicznych, to w tej cenie raczej nie znajdziesz nic lepszego. Z pewnością jednak jest to więcej niż klasyczna poziomica analogowa. Jeśli zależy Ci na poziomicy cyfrowej do 250 zł, z tej będziesz zadowolony. Podpowiedź: na stronie producenta często da się znaleźć urządzenia w trochę niższych cenach, więc zanim udasz się do marketu sprawdź czy taki sklep istnieje. W przypadku Fangera stronę producenta znajdziesz tutaj: https://fanger.pl/produkt/poziomica-elektroniczna-fanger-levelit/