Fanger Micro Pro mikrometr elektroniczny – recenzja produktu

Czas na test i recenzje najdokładniejszego urządzenia mierniczego, jakie można znaleźć na rynku. Mam oczywiście na myśli mikrometr elektroniczny, czyli miarkę, która potrafi wyznaczyć grubość elementu z dokładnością do – uwaga – 0.001 mm. Niesamowite, prawda?

Mnie też to zdziwiło. Dlatego uznałem, że warto sprawdzić, czy mikrometr faktycznie jest aż tak dokładny – i zrobię to na podstawie narzędzia Fanger Micro Pro o zakresie 0-25 mm. Urządzenie jest przeznaczone do pomiaru elementów takich jak podkładki regulujące i inne przedmioty wymagające najwyższej precyzji. Specjalnie na potrzeby tego artykułu pożyczyłem tak zwany szczelinomierz – jest to zestaw płytek o konkretnej grubości służących m.in do regulacji zaworów. Każda z nich ma określoną grubość, która jest potwierdzona certyfikatem. Zaczynajmy.

Przesyłka i opakowanie

Mikrometr przyszedł do mnie zapakowany w etui z tworzywa sztucznego. W środku znalazłem samo urządzenie, baterię, oraz coś w rodzaju małego kluczyka służącego do regulacji mikrometru (w przypadku, gdybyśmy chcieli użyć jego analogowej części). Wygląda na to, że mikrometru Fanger Micro Pro można używać zarówno w wersji analogowej, jak i cyfrowej. W osobnej kopercie odszukałem instrukcję obsługi oraz dowód zakupu.

Test dokładności

Bez zbędnych opóźnień – możemy zacząć najważniejszy test tego artykułu. Test dokładności. Użyjemy do tego wspomnianego wcześniej szczelinomierza oraz naszego mikrometru. Aby upewnić się, że pomiar będzie prawidłowy, wyczyściłem dokładnie blaszki szczelinomierza.

 

Test 1: 0.35 mm

Zacząłem od wybrania losowej blaszki – jednej z cieńszych, o grubości 0.35 mm. 

Wynik: bez odchyleń. Przed wyczyszczeniem blaszki wynik wynosił 0.352 mm, a po wyczyszczeniu równe 0.350 mm.

 

Test 2: 0.75 mm

Następnie specjalnie wybrałem blaszkę grubszą – 0.75 mm. Tym razem wyczyściłem blaszkę od razu przed pomiarem.

 

Wynik: kolejny równiutki pomiar. Wygląda na to, że zarówno blaszki jak i mikrometr są bardzo dobrej jakości.

 

Test 3: 1 mm

Ostatnim testem było sprawdzenie najgrubszej dostępnej blaszki o grubości 1 mm.

 

Wynik: bez zaskoczenia.  Równy 1 mm.

 

Test 4: ? mm

Ostatnim testem będzie sprawdzenie grubości blaszki, której oznaczenie było zatarte. W końcu – do tego powinien służyć mikrometr. Sprawdźmy więc.

 

Wynik: 0.451. Naturalnie chodzi tutaj o wynik 0.450, i dokładność do 0.001 mm jest zachowana.

Myślę, że powyższe eksperymenty można podsumować jednym słowem: zdane. Wykonałem 4 eksperymenty (i kilka więcej dla pewności poza oficjalnym testem), i stwierdzam, że Fanger Micro Pro pozwala na wykonywanie dokładnych i powtarzalnych pomiarów nawet bardzo precyzyjnych elementów.

Funkcje

Przyszedł czas na drugą część testu – według mnie mniej ważną niż pierwsza. Będzie ona mianowicie polegać na sprawdzeniu, czy wszystkie zadeklarowane przez producenta funkcje działają prawidłowo.

Mimiletry i cale

Pierwsz i chyba najważniejsza funkcja to przełącznie jednostek pomiędzy mm a calami. W tym celu zmierzyłem grubość blaszki w mm, a następnie przełączyłem jednostki na cale. Jeśli wierzyć kalkulatorowi znalezionemu w internecie, przeliczenie jest jak najbardziej prawidłowe.

 

Zatrzymanie pomiaru

Druga funkcja odpowiada za zatrzymanie pomiaru pomimo poruszenia mikrometru. Przydatne jeśli chcemy wyjąć testowany przedmiot, a wynik mieć dalej zapisany na wyświetlaczu. Jak widać na poniższym zdjęciu, działa. 

 

Pomiar względny

Pomiar względny to funkcja pozwalająca na wyznaczenie różnicy pomiędzy dwoma elementami. W praktyce zeruje ona licznik w pozycji, w której aktualnie jest ustawiony. Po wyłączeniu funkcji, licznik wraca do prawidłowego pomiaru. Jak widać poniżej, działa bez zarzutu.

Podsumowanie

Fanger Micro Pro obiecuje wiele, a praktyka zgadza się z teorią. Największym zaskoczeniem była dla mnie dokładność pomiaru – nie sądziłem że tak precyzyjne urządzenie w ogóle istnieje. Jeśli chodzi o cenę, ciężko mi porównać ten mikrometr do innego urządzenia z podobnej półki cenowej. Po dłuższej analizie rynku mogę powiedzieć, że stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry – i zdecydowanie kupiłbym to urządzenie szukając mikrometru do 1000 zł.

 

Szymon

Cześć!

Nazywam się Szymon, mam 27 lat i interesuje mnie technologia. Studiowałem mechatronikę, a na tym blogu dzielę się z Wami moim hobby - testami, opisami i rankingami urządzeń elektronicznych.

Za przeprowadzone testy nie przyjmuję wynagrodzenia, nawet w formie barterowej, więc nie zawsze mam możliwość przeprowadzenia testu urządzenia które zaproponujecie. Przepraszam za wszystkie błędy gramatyczne i merytoryczne i zapraszam do lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane artykuły