Fanger Calipro suwmiarka elektroniczna – recenzja produktu

Przyznam szczerze, że Fanger Calipro to pierwsza suwmiarka elektroniczna, którą miałem przyjemność przetestować. W swoim życiu trzymałem w rękach kilka innych suwmiarek elektronicznych, ale w większości były to po prostu zabawki – urządzenia, które od swoich analogowych odpowiedników różniły się tylko tym, że były mniej dokładne. Czy w przypadku Fanger Calipro będzie inaczej? Sprawdźmy to!

Przesyłka i opakowanie

Urządzenie dotarło do mnie w futerale i plastikowym woreczku. Oprócz samej suwmiarki w opakowaniu znalazł się mały śrubokręt i bateria – czyli wszystko, co potrzebne aby rozpocząć pomiar. Przesyłka zajęła mniej niż 24 godziny. W osobnej kopercie znalazłem dowód zakupu i polską instrukcję obsługi.

Po wyjęciu zważyłem narzędzie w dłoni – suwmiarka jest stosunkowo ciężka, cała wykonana z metalu. Na tylnej części znalazłem tabelę z normami wynikającymi z dyrektywy ROHS (bezpieczeństwo użytkowania) oraz ISO (deklaracja dokładności).

Najważniejsze dane techniczne

Według danych podanych przez producenta, suwmiarka elektroniczna działa w przedziale od 0 do 15 cm z rozdzielczością 0.01 mm – czyli jedna setna milimetra. Jest zasilana dołączaną do zestawu baterią 1.5 V i obsługuje 2 jednostki pomiarowe – milimetry i cale. Jej dokładność i powtarzalność pomiarów sprawdzimy wykonując serię testów.

Test 1 – dokładność

Test dokładności zadecyduje, czy Fanger Calipro nada się do wykonywania ważnych pomiarów. Wykonam pomiary kilku przedmiotów za pomocą testowanej suwmiarki, a następnie porównam jej dokładność z wynikiem uzyskanym za pomocą mikrometru (urządzenia mierzącego z dokładnością do 0,001 mm). Dzięki temu sprawdzimy, czy pomiarom można zaufać.

Test 1.1 – nakrętka na śrubę

Wyniki z mikrometru: 12.759 mm/ 12.754 mm / 12.756 mm

Wyniki z suwmiarki (3 pomiary z różnych kątów):

Jak widać, pomiar jest bardzo dokładny – myślę, że deklarowana przez producenta dokładność 0.01 – 0.02 mm jest w tym wypadku prawdziwa. Następnym krokiem będzie zmierzenie elementu dużo cieńszego – spróbujemy sprawdzić grubość spinacza biurowego.

Test 1.2 – spinacz biurowy

Niestety, na pudełku nie udało mi się znaleźć informacji dotyczącej grubości drutu, z którego wyprodukowany został spinacz. Sprawdzimy więc, czy wynik po dwóch stronach spinacza będzie zbliżony.

Pomiar 1:

Pomiar 2:

 

Jak widać, po obróceniu spinacza wynik jest nie tyle podobny, co identyczny. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiego rezultatu. Dobrze świadczy to zarówno o producencie spinaczy biurowych jak i testowanej suwmiarki Fanger Calipro.

Test 1.3 – moneta 1 zł

No dobrze, ale co jeśli pomyli się także mikrometr? Zaufamy więc Mennicy Polskiej, która deklaruje, że moneta 1 zł ma równe 23 mm średnicy. Sprawdźmy to!

 

Wykonałem dwa pomiary: pierwszy wyszedł idealnie, przy drugim troszkę zabrakło. Ewentualny błąd mieści się jednak w deklaracji producenta, a weźmy też pod uwagę, że moneta z pewnością nie jest idealnie równa!

Test 1.4 – duża podkładka

Na potrzeby przedostaniego testu szukałem przedmiotu, który pozwoli na wykorzystanie opcji pomiaru „od środka”. Znalazłem coś w rodzaju dużej podkładki, która powinna nadać się idealnie. Zmierzyłem pozostałe elementy za pomocą tejże suwmiarki – wynik środkowy powinien wyniesć pomiędzy 18.00 mm a 18.35 mm w zależności od punktu w którym wykonamy pomiar.

 

Wynik: prawie w sam środek! Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież szczęki wewnętrzne działają jednocześnie z zewnętrznymi, ale warto było spróbować.

Na tym etapie mógłbym w zasadzie zakończyć ten wpis, oceniając suwmiarkę na 5, bowiem dokładność jest w tego typu urządzeniu kluczowa. Skupię się jednak na innych cechach urządzenia, które zwróciły moją uwagę.

  1. Metalowe kółko, którym regulujemy położenie szczęk. Ten element zwrócił moją szczególną uwagę, ponieważ pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę urządzenia. Duży plus za jakość wykonania
  2. Wykonane z metalu przyciski – już drugi raz zwracam na to uwagę, ponieważ nie jestem przyzwyczajony do tak solidnego wykonania nawet w bardzo drogich urządzeniach. Super.

Test 2 – dodatkowe funkcje

Zarówno w materiałach producenta jak i instrukcji obsługi znalazłem informacje dotyczące dotatkowych funkcji suwmiarki. Należy więc sprawdzić, czy wszystkie z nich działają prawidłowo.

Test 2.1 – głębokościomierz

W przypadku suwmiarki Fanger Calipro rolę głębokościomierza pełni metalowy pręt, który wysuwa się z tyłu urządzenia podczas otwierania szczęk. Wystarczy włożyć go w miejsce, które nas interesuje, aby z dokładnością do jednej setnej milimtera zmierzyć jego głębokość. Na zdjęciu producenta jest to dobrze pokazane w szklance, ale ja niestety nie mam żadnej pod ręką – zresztą, skąd miałbym wiedzieć jaki powinien być wynik. Przyjąłem więc inne założenie – skoro jestem w stanie określić jaką średnicę posiada moneta 1 zł, użyjemy jej także do sprawdzenia głębokościomierza. Jak to zrobiłem?

 

Monetę jednozłotową przycisnąłem do końca suwmiarki, a następnie wysuwałem pręt, aż dotknął kątownika przyciśniętego do monety. W ten sposób mogłem sprawdzić, na jaką głębkość wysunie się suwmiarka. Bez zaskoczenia – wynik jest identyczny jak podczas pomiaru szczękami.

Pomiar względny

Pomiar względny to po prostu możliwość wyzerowania suwmiarki w dowolnym momencie. Używa się go aby sprawdzić różnicę pomiędzy dwoma przedmiotami. Ja spróbuję sprawdzić, jaka jest różnica w grubości dwóch telefonów komórkowych.

Czy różnica jest prawidłowa? Tak. Sprawdziłem to, mierząc osobno dwa telefony. Czyli działa.

Milimetry i cale

Wyjątkowo ważnym elementem każdego urządzenia pomiarowego jest możliwość przełączania pomiędzy wymiarem w milimetrach a calach. Wszystkie produkty wykonywane w systemie imperialnym są mierzone i opisywane właśnie w calach. Fanger Calipro jest w tę funkcję wyposażona – i działa. Możemy nawet wykonać i zapisać pomiar w mm, a następnie przełączyć jednostkę na cale.

Czy warto zakupić suwmiarkę Fanger Calipro?

Stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry – nie wspominając już o tym, że jest to pierwsze urządzenie tego typu, które pozwoliło mi na wykonanie dokładnego pomiaru. Z plusów z pewnością wymieniłbym jakość wykonania ze szczególnym wskazaniem na materiał – wszystko jest tutaj metalowe i wygląda naprawdę bardzo solidnie. Suwak jest precyzyjny, a całości dopełniają funkcje takie jak pomiar głębokości czy zmiana jednostek pomiarowych. Dla mnie – super.

Jakość wykonania: 5/5

Stosunek ceny do jakości: 5/5

Dodatkowe funkcje: 5/5

Gdzie można kupić suwmiarkę Fanger Calipro? Najbezpieczniej będzie udać się na stronę producenta – czasem można tam trafić na duże promocje: https://fanger.pl/produkt/suwmiarka-elektroniczna-fanger-calipro-etui/

 

 

Szymon

Cześć!

Nazywam się Szymon, mam 27 lat i interesuje mnie technologia. Studiowałem mechatronikę, a na tym blogu dzielę się z Wami moim hobby - testami, opisami i rankingami urządzeń elektronicznych.

Za przeprowadzone testy nie przyjmuję wynagrodzenia, nawet w formie barterowej, więc nie zawsze mam możliwość przeprowadzenia testu urządzenia które zaproponujecie. Przepraszam za wszystkie błędy gramatyczne i merytoryczne i zapraszam do lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane artykuły