DeWalt DW088K poziomica laserowa – recenzja produktu

Przyszedł nas na test najdroższej poziomicy laserowej którą miałem w rękach (mówię tu o standardowych poziomicach z dwoma wiązkami lasera). Udało mi się bowiem zdobyć urządzenie firmy DeWalt, model DW088K. W standardowym sklepie koszt tego modelu oscyluje w tym momencie w okolicy 600 zł . Jeśli czytacie inne moje testy i recenzje to wiecie, że ze względu na możliwość zachowania obiektywizmu nie przyjmuję urządzeń na testy, ale znajomy podpowiedział mi że taki sprzęt można tanio wypożyczyć. Dokładnie to zrobiłem, czas więc na test DeWalt DW088K.

Na początek coś o firmie. DeWalt to firma pochodząca z USA, obecnie należąca do innego znanego producenta elektronarzędzi – Stanley. Mi osobiście kojarzyła się z rynkiem niemieckim, ale w tym wypadku się pomyliłem. Produkcja, jak w przypadku każdej poziomicy o której wiem odbywa się w Chinach, ale w tych czasach nie jest to już chyba dla nikogo argument przeciw – po prostu nie ma alternatyw, a praktycznie każdy nawet najwyższej jakości sprzęt jest produkowany w Państwie Środka. Tyle z teorii… przechodzimy do recenzji 🙂

Pierwsze wrażenia

Urządzenie otrzymałem w walizce która zawierała w sobie urządzenie, instrukcje obsługi, miejsce na baterie (te były już w urządzeniu), a także dodatkowy chwytak z pomocą którego możemy zamocować poziomicę w dowolnym miejscu np. na półce.

Materiały z których wykonana jest obudowa są zdecydowanie z wyższej półki. Jest to mocny gruby plastik oraz elementy gumowe, bardzo przyjemne w dotyku. Wszystko sprawia wrażenie solidnego i bardzo dobrze złożonego. Na prawym boku mamy duże logo DeWalt oraz wskaźnik włączenia poziomicy oraz dwa przyciski – jeden do włączania i wyłączania linii pionowej, drugi do poziomej.

Co ważne, samo urządzenie ma też magnetyczną dokładkę:

Dzięki temu możemy umiejscowić ją np. na lodówce, metalowej framudze drzwi lub innym tego typu miejscu. To ciekawy i przydatny dodatek, szczególnie że jest już w cenie każdego zestawu.

Do urządzenia wchodzą 3 baterie AA, w tym wypadku już urządzeniu, ale w walizce widzę miejsce na dodatkowe baterie, co może być przydatne jeśli urządzenie ma pracować długo i intensywnie.

Test 1 – samopoziomowanie

Samopoziomowanie oznacza, że pomysłowość konstruktora urządzenia zwalnia nas z konieczności ustawiania go idealnie poziomo. Jak to działa? DeWalt, podobnie jak inne wysokiej klasy poziomice laserowe, jest wyposażony w kompensator. Lasery, niezależnie od nachylenia (nie większego niż 4 stopnie) zawsze będą ustawiać się w pozycji idealnie poziomej i pionowej.

To, czy ten system działa poprawnie, sprawdzę tak jak w innych testach za pomocą poziomicy elektronicznej.

Jak sprawdzam samopoziomowanie?

Ze standardowej odległości 2 metrów ustawiam poziomicę na statywie i kieruję ją na ścianę. Następnie po kolei wykonuję pomiar wzdłuż linii za pomocą poziomicy elektronicznej. Oczywiście pomiar nie będzie idealnie dokładny, ale pokazałby gdyby odchylenie było większe niż zakładane przez producenta (3mm na każde 10 metrów).

Jak widać system samopoziomowania działa perfekcyjnie. Żadnych zastrzeżeń, możemy iść dalej 🙂

Test 2 – dokładność

Kolejny test to tak zwany test dokładności. Wymyślony przeze mnie autorski test kartkowy sprawdza, czy poziomica jest tak samo precyzyjna z bliska i z daleka 🙂

Jak to robię? Ustawiam poziomicę około 2 metry od ściany, wieszam na niej kartkę dopasowując oba boki do zewnętrznej krawędzi poziomicy, a następnie przesuwam poziomicę na odległość 10 metrów.

Jeśli uda mi się po ustawieniu poziomicy uzyskać efekt identyczny jak z bliska, test jest zaliczony. Jeśli laser najdzie na kartkę (a zdarzały mi się takie sytuacje), niestety poziomica testu nie przechodzi. Nie zobaczycie tego u mnie na blogu, bo mam prostą zasadę – jeśli produkt nie spełnia moich oczekiwań, po co go recenzować?

Jak się więc domyślaliście, test został zdany śpiewająco – żadnych odchyleń, idealnie zachowany kąt prosty. Jedno ze zdjęć może wydawać się gorzej jakości bo zostało zrobione z dalszej odległości z zoomem.

Nie mam się do czego przyczepić więc… idziemy dalej!

Test 3 – funkcje

Przechodzimy do funkcji cech produktu. Jeśli chodzi o plusy – zarówno wskaźniki jak i przyciski są dobrze wykonane i solidne. Nie ma przycisku ON/OFF, ale poziomicę można włączyć jednym z dwóch symboli – |, który symbolizuje linię pionową, oraz __ który symbolizuje linię poziomą. Linie mogą być wyświetlane niezależnie od siebie.

Jeśli chodzi o ułatwienia w użytkowaniu, największym z pewnością jest obecność magnetycznego uchwytu, który możemy umieścić np. na metalowej framudze drzwi lub w innym tego typu miejscu. Dodatkowo dostajemy drugi uchwyt z „chwytakiem”, co także z pewnością ułatwia użytkowanie.

Pewnym minusem jest brak możliwości zablokowania lasera w jednej pozycji. Nie można go więc użyć np. do wyznaczenia skośnej linii kiedy chcemy ułożyć płytkę lub nakleić taśmę malarską. Osobiście posiadam inną poziomicę laserową, i dwa czy trzy razy z tej funkcji skorzystałem.

Ogólnie rzecz biorąc oceniam dostępne funkcje pozytywnie. Brak możliwości blokady jest według mnie dobrze zrekompensowany za pomocą dwóch uchwytów dołączonych do zestawu, a całość poziomicy na pewno pozwoli na efektywną pracę.

Podsumowanie

Pomijając dane techniczne, które możecie znaleźć wszędzie w internecie, podsumuję moje wrażenia po przetestowaniu poziomicy DeWalt. Laser świeci mocno, jest też delikatnie grubszy niż w przypadku innych testowanych przeze mnie urządzeń. Zarówno walizka jak i samo urządzenie sprawiają wrażenie solidnych i dobrze zaprojektowanych. Z plusów zdecydowanie mogę wymienić:

  • mocny laser
  • bardzo dobrą jakość wykonania
  • dokładność
  • samopoziomowanie

Tak jak w przypadku innych poziomów. Jeśli chodzi o brak funkcji zablokowania lasera, to dla mnie osobiście byłby to delikatny problem, ale z pewnością znajdą się osoby które powiedzą że to zbędny bajer.

Cena… to drażliwy temat. Koszt urządzenia DeWalt to około 600 zł. Czy to dużo? Nie wiem. Nie mnie to oceniać, bo z mojego doświadczenia wynika że cena i jakość nie są liniowe – można znaleźć całkiem fajne urządzenia w niezbyt wysokiej cenie, a można bardzo drogo kupić bubel.

Osobiście uważam, że jeśli posiadasz inne urządzenia DeWalta, i będą pasować do Twojego zestawu, a także korzystasz z poziomicy zawodowo (wtedy koszt nie gra aż tak dużej roli), to na pewno będziesz zadowolony.

Nie biorąc pod uwagę ceny od której nie lubię uzależniać oceny, bez wahania wystawiam poziomicy DeWalt DW088K ocenę 5/5.

Szymon

Cześć!

Nazywam się Szymon, mam 27 lat i interesuje mnie technologia. Studiowałem mechatronikę, a na tym blogu dzielę się z Wami moim hobby - testami, opisami i rankingami urządzeń elektronicznych.

Za przeprowadzone testy nie przyjmuję wynagrodzenia, nawet w formie barterowej, więc nie zawsze mam możliwość przeprowadzenia testu urządzenia które zaproponujecie. Przepraszam za wszystkie błędy gramatyczne i merytoryczne i zapraszam do lektury :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rekomendowane artykuły